Forsiden » PladeanmeldelserAbonnĂ©r

Rainer Maria: Anyone in Love With You (Already Knows)

Af Mathias Askholm | 02.05.04 | Ingen kommentarer
Rainer Maria: Anyone in Love With You (Already Knows)
Rainer Maria: Anyone in Love With You (Already Knows) (2004)
Polyvinyl Records
Musikalske slĂŠgtninge: Mates of State, Desert City Soundtrack, Modest Mouse, Sleater-Kinney
Del

Musikalsk kan Rainer Marias udtryk beskrives som en blanding mellem Desert City Soundtrack og Mates of State, dvs. fuldfed emorock med pige/dreng-harmonier. Rainer Marias styrke ligger i den dynamik, der skabes i musikken af vokalduellen mellem Kyle Fischer og Caithlin De Marrais. Fischer og De Marrais mÞdtes til en lyrik-workshop, hvor de hurtigt fandt sammen over digte, der skulle ende med at blive tekster til sange pÄ deres fÞrste album.

Siden Rainer Marias fÞrste demobÄnd, der blev lavet i 350 kopier, har gruppens i alt 4 fuldlÊngde-udspil solgt over 110.000 eksemplarer, og efter de fÞrste par koncerter for familie og venner har Rainer Maria siden spillet mere end 1.000 koncerter i lÞbet af de sidste fem Är. Anyone in Love With You (Already Knows) er en dobbeltudgivelse med cd og dvd som dokumentation af den erfaring og rutine, Rainer Maria har fÄet opbygget, og udspillet fungerer som et testamente over en rÊkke energiladede koncerter i lÞbet af 2002 og 2003.

Ethvert band har sine hits og sin mĂ„lgruppe, og Rainer Maria viser i udvĂŠlgelsen af sangene til bĂ„de dvd’en og cd’en, at de udmĂŠrket er klar over, hvilke sange der er stĂŠrke live, samt at de formĂ„r at henvende sig direkte til sin mĂ„lgruppe. Rainer Maria har med sin sĂŠregne emorock formĂ„et at skabe en skarp tilknytning til isĂŠr mange kvindelige fans, der i Caithlin De Marrais’ og Kyle Fischers tekster kredsende omkring problemer med den eneste ene og fortvivlelsen over ulykkelig forelskelse har fĂ„et et budskab at relatere sig til. Det er befriende at hĂžre en mere feminin tilgangsvinkel til emorocken, og Rainer Marias flair for denne indgangsvinkel er imponerende.

Anyone in Love With You (Already Knows) er delt i to discs. Disc 1 er en filmoptagelse af en Rainer Maria-koncert fra 2003, og disc 2 er en kompilation af 2 Ärs intensiv turneren og samler sÄledes koncertoptagelser fra Rainer Marias mange koncerter i 2002 og 2003, samtidigt med at der er forsÞgt at inkludere sange fra alle studiealbums.

Bandet har selv stĂ„et for udvĂŠlgelsen af sangene til dette udspil, og de har formĂ„et at udvĂŠlge en stĂŠrk blanding af nye og gamle sange. “Tinfoil” er publikumsfavoritten fra debutten, og er sammen med den forelskede “The Reason the Night Is Long” og fĂžrstesinglen fra sidste album, “Ears Ring”, klart Rainer Marias stĂŠrkeste sange, og de findes alle i en enkelt god version pĂ„ dette udspil. At man sĂ„ ogsĂ„ skal trĂŠkkes med en mindre god version af “Tinfoil” og “The Reason the Night Is Long” er knap sĂ„ dejligt og et stort kritikpunkt.

Anyone in Love With You (Already Knows) beviser dog for de fleste sanges vedkommende, at Rainer Marias sange begÄr sig langt bedre live end pÄ plade. Live fÄr mange af sangene tilfÞrt den vitalitet og energi, der ofte har manglet pÄ Rainer Marias studieudspil, og ogsÄ pÄ den visuelle side leverer Rainer Maria et nÊvnevÊrdigt show.

Rainer Maria har en rÊkke sange, der er stÊrke live, og de formÄr virkelig at udnytte liveenergien og omsÊtte den til lyttevÊrdig musik. Der er dog desvÊrre ogsÄ sange iblandt, der falder igennem. Rainer Maria har vÊret gode til at finde et publikum til deres fÞlelsesbetonede sang, og er man faldet for Rainer Marias studiealbums, er Anyone in Love With You (Already Knows) sÄ absolut et nÞdvendigt kÞb. Er man derimod ikke pÄ forhÄnd bekendt med Rainer Marias univers, vil dette dobbelt-udspil kun indledningsvis formÄ at vÊre interessant. NÄr den fÞrste betagelse af sangenes liveenergi fÞrst har fortaget sig, vil man hurtigt finde Anyone in Love With You (Already Knows) for tynd.

★★★½☆☆


Listen er automatisk genereret, sÄ vi garanterer ikke for relevansen.

Skriv en kommentar!

TilfÞj din kommentar nedenfor, eller trackback fra din egen side. Du kan ogsÄ abonnere pÄ kommentarer via RSS.

VĂŠr rar. Hold det sobert. Hold dig til emnet. Ingen spam.

Tags i kommentarer:
Du kan bruge de mest almindelige html-tags i kommentarfeltet. Eksempelvis a href, b, strong, i og cite. Links bliver dannet automatisk, sÄ bare link lÞs.

Undertoner.dk bruger Gravatars. For at fÄ din egen, globalt genkendte avatar, sÄ meld dig til hos Gravatar.