Niceland: Make No Sound
Niceland albumdebuterer med Make No Sound, der ifĂžlge bandets Myspace-side er »(…) en sart plade, en plade, man skal lytte til,« og det mĂ„ i dĂ©n grad siges at vĂŠre et intetsigende udsagn om et stykke musik, som det jo immervĂŠk er svĂŠrt at gĂžre andet med end at lytte til.
Debutpladens stĂžrste force er popmelodierne, der er ganske velfungerende efter klassisk ‘singer/songwriter skriver pop’-opskrift, men dog aldrig er sĂŠrlig interessante, og vokalens mangler og dominerende placering i de tekstsvage sange er albummets akilleshĂŠl.
Numrene ligner hinanden, mĂ„ske undtaget det Melodi Grand Prix anno 2009-lignende âBreathe to Tryâ og det mere stĂžvede (og bedre) âI Can Sayâ. SidstnĂŠvnte falder dog for bandets anden svaghed: de simple, fordanskede og navlepillende tekster: »I can say no / I can go home now / Iâm free to grow / any way that I want to / [âŠ] / I donât have to go along / I can say that it is wrong / and I am not sorry / I just donât love you anymore.« Teksten virker ulyrisk og derudover sĂŠrdeles uvedkommende for andre end sangskriveren selv.
Problemet med en ikke-optimal vokal, der ligger sĂ„ langt fremme i produktionen, kombineret med mindre gode tekster er titelnummeret âMake No Soundâ desuden et udmĂŠrket eksempel pĂ„. NĂ„r stemmen i titelnummeret er sĂ„ meget i fokus, skal lytteren drages ind i et bedre tekstunivers end det, vi befinder os i hos Niceland. Teksten »make no sound / face the ground / Iâm among the ones you never want to loose / make no sound / anger bound in you« siger mig ĂŠrligt talt ingenting, og forsanger Christian Achton Friis gĂžr heller ikke sit for at gĂžre universet yderligere attraktivt.
Det er i mine Ăžjne overraskende, at det er Morten Bue â der bl.a. har produceret for Figurines og Under Byen (gammel favorit!) â der ogsĂ„ har produceret for Niceland, men han kan Ă„benbart lidt af hvert. Niceland er i mine Ăžjne langt fra et godt resultat, og Danmark har i den grad ikke brug for en endnu mere sĂžvndyssende udgave af Tim Christensen, den gode vokal fraregnet.






Synes du om dette indlĂŠg?
- Noël: Wrong Places | 24.03.05
- No Privacy: The Beautiful Life EP | 10.09.04
- Mount Eerie: No Flashlight | 06.09.05
- Morten Barfoed: No Sign of a Sign | 31.10.09
- Atlas Sound: Logos | 22.10.09


Skriv en kommentar!