Man har aldrig kunnet beskylde den skotske electronica-duo Boards of Canada for at være ordsprudlende.
Og der er da heller ikke meget sprogligt lir over den kortfattede meddelelse, de har lagt på deres hjemmeside: “Det nye Boards of Canada-album vil blive udgivet i oktober 2005.”
Der er hverken en titel eller en trackliste klar. Til gengæld løfter skotternes selskab Warp Records en flig af sløret for, hvad vi kan vente os, med ordene “særdeles klassisk Boards”.
Så her på redaktionen tør vi godt komme med et gæt på, hvad Boards of Canada disker op med på deres tredje fuldlængde-album: analoge synthesizere. Mange analoge synthesizere. I læssevis af dem. Og måske endda samplede børnestemmer.
At dømme efter det remix, Boards of Canada lavede for Boom Bip for et års tid siden, kunne der også godt snige sig akustisk guitar med på pladen, men den slags nybrud må vi vente til oktober med at høre mere til.