Åh, at miste kontakten til sig selv. At vågne gennem en dagdrøm og indse, man har spildt de sidste fem år med at bevæge sig ind i konformitetens uendelige akse. Det satans liv.
Denne uge fredagsvideo er en lille film om netop det. Den stammer fra den danske duo Murder, der snart spiller de sidste koncerter i lang tid. Jacob Bellens og Anders Mathiasen afslutter nemlig deres Gospel of Man-turné, der startede i september sidste år og nu er løbet op i imponerende 30 danske og 35 udenlandske koncerter og umiddelbart derefter holder de to pause fra Murder for at hellige sig andre projekter.
I videoen til “No Room For Mistakes” medvirker en gråsprængt Michael Falch som en slags The Man Upstairs, der har til formål at vække de nu konformt sumpede ex-musikere fem år fra nu. Den lille film er ganske underholdende og fint skruet sammen, så det er bare at gå i krig med den.
Murder spiller de sidste danske koncerter den 29/8 i Vega (med support fra 4 Guys From The Future i duoform) og den 31/8 i Musikhuset Aarhus. Ved begge danske koncerter udvides besætningen med den trofaste medkomponist og bassist Jonas Westergaard samt de to Slaraffenland-musikere Bjørn Heebøl (trommer) og Christian Taagehøj (guitar m.m.).
Hav en dejlig fredag!