Nyheder

Nyt koncertkoncept med århusianske bands

Dansegruppen [WEGO] afholder koncerter i Århus med bl.a. Jacob Faurholt, La La Naive og Mixtune for Cully.

Et nyt koncertkoncept ser fra på fredag dagens lys på Entré Scenen i Århus. Sammen med en række århusianske bands vil gruppen [WEGO], der består af tre dansere og fire musikere, optræde med deres nye koncertforestilling. Det vil sige, at der hver aften optræder et nyt band efter forestillingen.

Det er intentionen at vende de faste koncert-ritualer hos både band og publikum på hovedet i en humoristisk leg med genren. [WEGO] har ambitioner om at “gøre dig glad i låget, når danserne agerer menneskelige instrumenter, og musikerne ikke kan stå stille”.

Billetprisen er 110 kr., men kun 60 kr. for unge og 55 kr. for studerende. Alle koncerter starter kl. 20. Se mere info på [WEGO]’s hjemmeside eller på arrangementets MySpace-side.

Koncerterne på Entré Scenen, Grønnegade 93D i Århus:

24. oktober: [WEGO] + The Artificial Limbs
25. oktober: [WEGO] + Karsten Pflum
27. oktober: [WEGO] + Bel Esprit
28. oktober: [WEGO] + Jacob Faurholt
29. oktober: [WEGO] + La La Naive
30. oktober: [WEGO] + Green Lives
31. oktober: [WEGO] + Snöleoparden
1. november: [WEGO] + Mixtune for Cully

[WEGO] spiller også dobbeltkoncerter med københavnske bands på Kaleidoskop K1 i København d. 4.–13. december.

Leave a Reply